מפגשי העצמה 2017-02-13T20:29:20+02:00

מפגשי העצמה

מפגשים בקבוצות קטנות ופרטניות

בקבוצה לומדים הילדים כיצד להתנהל בעולם: מהן נורמות ההתנהגות הרצויות, אילו כישורים הם צריכים ומהו מקומם בקבוצה. הקבוצה הטיפולית היא הזדמנות לפיתוח מיומנויות חברתיות ולאבחון אותנטי וישיר של קשיים חברתיים הנגלים "בשטח". המספר  המועט  של  הילדים  בקבוצה מקל על  יכולת  הילד להתנהל  בתוכה ומאפשר  תיווך צמוד  של  המדריך המבוגר.

שבט ילדי  האדמה  מקיים מפגשי העצמה וטיפול בקבוצות קטנות של 5-6 ילדים, המיועדים לילדים  בעלי רמת אינטליגנציה תקינה המתקשים בלמידה  של מיומנויות  חברתיות עקב קשיי וויסות ועומס רגשי. המפגשים מבוססים על הגישה הנוירו התפתחותית תפקודית, NDFA, אשר פותחה על ידי ד"ר רמי כץ, השמה דגש על תפקודים נוירו התפתחותיים, יצירת  חוויות  של  קשר בטוח,  חיזוק הילד בייחודיותו וצמצום הדרגתי של  הפערים שצבר. כל  התהליך  מתרחש  בסביבה של התנסות ומשחק  מעשי  בעולם  הדמיון  והחומר של שבט ילדי  האדמה, המשלב ערכי טבע עם  הרוח של המזרח הרחוק ועולם הסמלים האינדיאני.

במפגשים הטיפוליים נשמר תוכן פעילות שבט ילדי האדמה סביב ארבעת היסודות: אדמה, אש, מים ואוויר, המקדמת את הילדים ומאמנת אותם במיומנויות בסיסיות הנדרשות להתפתחות תקינה וכישורי חיים בתחום המוטורי, החושי, הקוגניטיבי והחברתי – כל ילד וצרכיו הספציפיים.

תוך כדי משחק, פעילות פיזית ואינטראקציות חברתיות מאבחן הצוות הטיפולי את הליקויים בתפקודים הבסיסיים של הילד, חושף אותו, בהדרגה ובסביבה תומכת, לתחומים בהם הוא מתקשה ומחזק אותו.

צוות שבט ילדי האדמה מאמין כי התנהגות כל ילד מושפעת ממשתנים רבים: חוויות חייו, תזונתו, המטען הגנטי שלו, קשריו המשפחתיים, קשריו החברתיים ועוד, כאשר שינוי באחד הגורמים משפיע על תפקוד במערכות אחרות.

ההורים הם גורם מפתח להצלחת הטיפול, ומפגשי ההעצמה כוללים הדרכה הורית לאיתור תחומי החוזק של הילדים, הכוונה להתאמות בהתנהלותם  מול  הילד והצעות לתרגול ותחומי  חשיפה רצויים במהלך השגרה השבועית.